Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

INFEKCINIS ENDOKARDITAS

Infekcinis endokarditas – vidiniame širdies sluoksnyje (endokarde) arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga.
Ligos priežastys
Ligą gali sukelti įvairios bakterijos (streptokokas, stafilokokas) ar grybeliai.

Mūsų organizme (burnoje, žarnyne, ant odos) gyvena daug bakterijų, kurios paprastai nekenksmingos. Kai kurių medicininių procedūrų metu (pvz., traukiant dantį, atliekant burnos, stemplės operacijas, tiriant skrandį ar žarnyną endoskopu, atveriant įvairius pūlinius ir pan.) , į kraują patenka bakterijos, kurios per kelias minutes sunaikina žmogaus gynybinės sistemos. Tačiau, jei žmogus jau turi pažeistus širdies vožtuvus (serga širdies yda) arba organizmo atsparumas yra sumažėjęs (tai būdinga narkomanams, badaujantiems, ligų išsekintiems žmonėms ir kt.) , šios bakterijos apsigyvena širdies vožtuvuose arba endokarde ir sukelią kraujo užkrėtimą.

Narkomanai, naudodamiesi nešvariais švirkštais, bakterijas įneša patys.
Pažeistas širdies vožtuvas būna grubus, turi daug nelygumų, todėl čia bakterijos lengvai susiranda prieglobstį, apsaugomos nuo gynybinių veiksnių.
Širdies yda visuomet sudaro sąlygas infekciniam endokarditui!

Apsigyvenusios vožtuvuose, bakterijos pažeidžia juos, sukeldamos jų nepakankamumą (dažniausiai pažeidžia aortos ir mitralinį vožtuvus, narkomanams gali pažeisti triburį vožtuvą) ; nuolat patekdamos į kraują, pažeidžia kitus organus, atsiranda pūlinių, gali užkimšti organus maitinančią kraujagysles ir sukelti komplikacijų.

Simptomai
KarščiavimasDažnas širdies plakimasŠaltkrėtisApetito stokaKūno masės mažėjimasPrakaitavimasŠirdies nepakankamumasOdos mėlynėsJuosmens skausmaiSąnarių skausmai
Ligos eiga
Ligos simptomai labai priklauso nuo širdies būklės, bakterijų piktumo bei paties žmogaus atsparumo.Ši liga dažnai primena kitas ligas, todėl kartais ją atpažinti būna labai sunku, ir praeina nemažai laiko kol tai padaroma. Kartais liga tik „rusena”, pasireikšdama menkais simptomais, kartais ji būna labai „audringa” ir pasireiškia visais simptomais, kurie yra:
Karščiavimas, dažnai lydimas didelio širdies plakimo ir šaltkrėčio;
Bendrieji simptomai: silpnumas, apetito stoka, kūno masės mažėjimas, prakaitavimas, sąnarių skausmai be jų tinimo;
Širdies simptomai: atsiranda ir stiprėja širdies nepakankamumo simptomai;
Odos simptomai: atsiranda mėlynės, kurios gali būti labai nedidelės ir pastebimos tik gydytojo; lęšio dydžio skausmingi rausvi mazgeliai, ypač ant rankų ir kojų pirštų;
Bakterijų išsisėjimo požymiai: bakterijos iš širdies vožtuvų krauju nukeliauja į įvairius organus, sukelia jų pūlingus uždegimus, pavyzdžiui, pūlingas smegenų uždegimas, pasireiškiantis sąmonės sutrikimais ir kt.; meningitas. Gali būti ir insultas.
Inkstų pažeidimas, pasireiškiantis juosmens skausmais, patinimais, kruvinu šlapimu (retai) .

Ligos prognozė negydant – nepalanki.
Gydant tinkamai, priklauso nuo širdies pažeidimo, organizmo atsparumo, ligonio amžiaus, bakterijų ar grybelių „piktumo” ir atsparumo antibiotikams, gydymo pradžios.
Skiriant šiuolaikinį gydymą, išgyvena daugiau 70 proc. pacientų. Dažniausia mirties priežastis – širdies nepakankamumas, kuris išsivysto dėl širdies vožtuvo suardymo ir/ar širdies raumens pažeidimo.

Komplikacijos
Širdies vožtuvų suardymas;
Miokarditas;
Glomerulonefritas ir inkstų nepakankamumas;
Įvairių organų pūliniai;
Meningitas, encefalitas;
Insultas ir kt.
Tyrimai
Ligą gali diagnozuoti tik gydytojas!
Tai padaryti padeda ligos simptomai, eiga, ligonio apžiūra, širdies echoskopija, bakterijų paieška kraujyje, nespecifiniai uždegimo rodikliai kraujyje.
Gydymas
Įtarus infekcinį endokarditą, ligonis guldomas į ligoninę.
Kaip ir esant prie širdies nepakankamumui, ligoniui ribojama druska ir skysčiai bei fizinis aktyvumas.

Priklausomai nuo ligos sukėlėjo, skiriami antibiotikai:
jei ligos sukėlėjai yra streptokokai, skiriami dviejų antibiotikų deriniai – penicilinas ir gentamicinas injekcijomis į veną; kai yra alergija penicilinui, penicilinas keičiamas į cefalosporiną arba imipenemą;
jei ligos sukėlėjai stafilokokai, taikomi trijų antibiotikų deriniai – penicilinazei atsparusizoksazopenicilinas (oksacilinas, nafticilinas) , gentamicinas ir fuzidino rugštis.

Gydymas trunka mažiausiai 4-6 savaitės bei papildomas 2 savaites, susireguliavus temperatūrai.

Kai kuriais atvejais reikia operuoti – pakeisti suardytą vožtuvą nauju, t.y vožtuvo protezu.

Patarimai
Profilaktika
Pacientams, kurių širdies ir kraujagyslių funkcija sutrikusi, yra didelė rizika, kad atliekant stomatologines ar kitas medicinines procedūras, trumpalaikis bakterijų patekimas į kraują sukels ligą, prieš ir po procedūros skiriami antibiotikai.