Ligos,  Moterų ligos

UŽSITĘSĘS NĖŠTUMAS

Užsitęsęs nėštumas – tai 42 savaites ir daugiau trunkantis nėštumas. Normaliai nėštumas trunka 40 savaičių.
Ligos priežastys
Pernešiojimo priežastys iki šiol nevisiškai aiškios. Svarbiausia priežastis – tai nepakankamas gimdos raumenų jaudrumas, todėl laiku neatsiranda sąrėmių ir neprasideda reguliari gimdymo veikla. Tam įtakos turi hormoniniai organizmo pokyčiai – progesterono, palaikančio nėštumą, perteklius ir estrogenų trūkumas.
Pernešioti linkusios pirmąkart gimdančios ir vėliau lytiškai subrendusios vyresnio amžiaus moterys, taip pat nutukusios bei tos, kurioms anksčiau dėl hormonų disbalanso organizme būdavo mėnesinių ciklo sutrikimų.
Simptomai
  • Ilgiau nei 42 savaites užsitęsęs nėštumas
  • Silpnesni, retesni vaisiaus judesiai
  • Silpna gimdymo veikla
  • Žalsvi vaisiaus vandenys
  • Mažas vaisiaus vandenų kiekis
  • Sausa,raukšlėta naujagimio oda
  • Žalia naujagimio virkštelė
  • Nėra balkšvo varškinio dangalo ant naujagimio odos
  • Ligos eiga
    Pernešiojus vaisių, mažėja gemalinių vandenų kiekis, dėl į gemalinius vandenis periodiškai patenkančio mekonijaus iš vaisiaus žarnyno, jie būna tiršti, gelsvai žalsvo atspalvio. Moteris silpniau jaučia vaisiaus judesius.
    Esant užsitęsusiam nėštumui ir prasidėjus gimdymo veiklai, dažnai pasitaiko gimdymo veiklos anomalijų, kurias reikia koreguoti vaistais.

    Pernešiotas naujagimis turi tam tikras būdingas žymes: jo oda raukšlėta ir sausa („vystančio obuolio” fenomenas) , sumažėjęs odos elastingumas, nėra balkšvo varškinio dangalo, pirštų nagiukai ilgi, peraugę pirštų galus, galvos kaulai, kitos kaukolės siūlės siauros, momenėliai maži, galūnės (rankytės, kojytės) liesos, o liemuo normalus, veido mimika gyvesnė, negu normaliai išnešioto naujagimio, akys plačiai atmerktos, žvilgsnis budrus, įdėmus. Pernešioto naujagimio išvaizdai apibūdinti yra net sugalvotas terminas – „mažas senas žmogus”. Naujagimio oda, virkštelė, gemalinės pūslės dangalai, gimdymo metu nutekėję gemaliniai vandenys nudažyti žaliai.
    Esant nedideliam pernešiojimui, šie simptomai esti neryškūs ir tolimesnei naujagimio vystymosi raidai įtakos neturi.

    Užsitęsęs nėštumas baigiasi gimdymu, savaime išsivysčius reguliariai gimdymo veiklai arba gimdymo veikla yra dirbtinai provokuojama medikamentais (prostaglandinais) .

    Komplikacijos
    Pagrindinė užsitęsusio nėštumo komplikacija yra lėtinė vaisiaus hipoksija (deguonies badas) dėl placentos funkcijos nepakankamumo.
    Tyrimai
    Svarbu tiksliai nustatyti gimdymo terminą.

  • Pernešiojimo požymiai diagnozuojami ultragarsu: nustatomas vaisiaus dydis, gemalinių vandenų kiekis (išmatuojamos keturios giliausios gemalinių vandenų pūslės kišenės) , placentos subrendimo laipsnis ir jos senėjimo požymiai.
    Atliekama ultragarsinė doplerometrija, t.y. ultragarsu įvertinama kraujotaka virkštelės kraujagyslėse, vaisiaus aortoje ir smegenų kraujagyslėse.
  • Specialiu aparatu kardiotokografu, uždėjus daviklį ant nėščiosios pilvo, yra užrašomi vaisiaus širdies tonai. Pagal gautą kreivę ir vaisiaus širdies ritmo kitimus vertinama intrauterininė vaisiaus būklė.
  • Išmatuojama moters kūno masė, pilvo apimtis ties bamba, gimdos dugno aukštis virš gaktinės sąvaržos, tikrinama vaisiaus padėtis ir paslankumas išorinės apčiuopos būdu. Palyginus dabar gautus duomenis su ankstesniais, įvertinama, ar vaisius pakankamai auga, ar nemažėja gemalinių vaisiaus vandenų.
  • Gemalinių vandenų kiekiui, spalvai, tirštumui nustatyti atliekama amnioskopija (vaisiaus vandenų pūslės apatinis polius apžiūrimas pro specialų cilindro formos vamzdelį – amnioskopą, įvestą per makštį į gimdos kaklelio kanalą) .
  • Gydymas
    Jeigu nustatomas pernešiojimas, ir gimdymo veikla neprasideda savaime, nėščioji guldoma į ligoninės akušerijos skyrių ir jai gimdymo veikla skatinama dirbtinai. Dedant prostaglandinų kas keletą valandų į užpakalinį makšties skliautą, brandinamas gimdos kaklelis, jis minkštėja, trumpėja, palengva atsidaro, ruošiasi gimdymui.

    Jeigu gimdos kaklelis jau yra prasivėręs ir pakankamai pasiruošęs, tačiau nėra reguliarios .gimdymo veiklos, gali būti atliekama amniotomija (specialiu kabliuku praplėšiama vaisiaus vandenų pūslė, kad nutekėtų priekiniai gemaliniai vandenys ir vaisiaus galvutė gerai prisispaustų prie įeigos į mažąjį dubenį) , į veną lašinami gimdymo veiklą skatinantys ir stiprinantys vaistai.

    Jeigu diagnozuojama didelė rizika vaisiui, yra didelis placentos funkcijos nepakankamumas, papildoma akušerinė patologija (siauras kaulinis moters dubuo, vyresnio amžiaus pirmakartė gimdyvė, buvęs nevaisingumas ar nesėkmingi ankstesni nėštumai, gimdymui nepasiruošę gimdymo takai, nesubrendęs gimdos kaklelis, netaisyklinga vaisiaus padėtis ir pirmeiga) , prasidedanti vaisiaus hipoksija, sunki nėščiosios būklė dėl kitų organizmo ligų, provokuojant gimdymo veiklą vaistais, gimdymas neprogresuoja, yra ilgas bevandenis periodas, – atliekama Cezario pjūvio operacija.

    Patarimai
  • Kiekviena moteris turi žymėtis kiekvienų mėnesinių pirmą dieną (taip pat sutartiniais ženklais galima žymėti jų trukmę ir gausumą) . Tai vertinga informacija gydytojui ne tik apskaičiuojant gimdymo terminą, nėštumo laiką, bet ir gydant daugelį kitų ginekologinių ligų (mėnesinių ciklo sutrikimus, difunkcinius kraujavimus iš gimdos) .
  • Nėščioji turi užsirašyti datą, kada pirmąkart pajuto vaisiaus judesius, juos stebėti ir skaičiuoti. Susilpnėję vaisiaus judesiai – tai pirmas ženklas, kad vaisiui trūksta deguonies. Vaisiaus judesiai skaičiuojami nuo 30-32 nėštumo savaitės, nors nėščioji pajunta juos gerokai ankščiau (pirmąkart nėščia – apie 20 nėštumo savaitę, kartotinai nėščia – anksčiau, apie 18 nėštumo savaitę) .
  • 2-3 kartus per dieną (po pusryčių, pietų, prieš miegą) gulėdama ant kairiojo šono, moteris 30 min. arba 1 val. skaičiuoja vaisiaus judesius. Normalu, jei jų yra 5 ir daugiau per pusvalandį arba 10 ir daugiau per valandą. Kai judesių mažiau negu 5 arba 10 (atitinkamai) , reikia kreiptis pas gydytoją.
  • Kitas metodas – nėščioji kasdien nuo prabudimo momento ryte skaičiuoja vaisiaus judesių periodus per visą dieną bėgyje (esant gerai vaisiaus būklei, jų būna 10 ir daugiau) . Kuomet vaisius sujuda dešimtą kartą, tą valandą pažymi specialioje judesių skaičiavimo lentelėje, kuri išduodama Moterų konsultacijoje ir yra prisegta prie Nėščiosios, gimdyvės ir naujagimio stebėjimo kortelės.
  • Nėščioji turi reguliariai lankytis pas ginekologą, kuris nustatys nėštumo trukmę, įvertins vaisiaus būklę ir nukreips į stacionarą.
  • Profilaktika
    Besilaukianti moteris turi laikytis subalansuoto darbo ir poilsio režimo, tinkamai maitintis, pakankamai judėti, daugiau būti gryname ore.