Ligos,  Vyrų ligos

BALANOPOSTITAS

Balanopostitas (gr. balanos – varpos galvutė, posthe – apyvarpė) – tai varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas.
Ligos priežastys
Dažniausiai balanopostitą sukelia: Streptococcus, Staphylococcus, Proteus, E.coli. Da˛niausiai pasitaiko nevalyviems vyrams, mat nenuplauta yranti apyvarpės smegma, kuri yra gera terpė balanopostitą sukeliantiems mikrobams veistis, dirgina apyvarpę ir varpos galvutę. Kartais balanopostitas išsivysto sergantiems gonorėja ar kitos kilmės šlaplės uždegimu (trichomonoziniu, kandidamikoziniu) , kai užkrėstas sekretas iš šlaplės patenka į apyvarpės maišelį. Neretai balanopostitas išsivysto vyrams sergantiems cukriniu diabetu.
Simptomai
  • Varpos galvutės, apyvarpės paraudimas
  • Varpos galvutės, apyvarpės patinimas
  • Išskyros iš apyvarpės maišelio
  • Varpos galvutės, apyvarpės opelės
  • Varpos galvutės niežėjimas
  • Varpos galvutės skausmas
  • Apyvarpės nepaslankumas
  • Apsunkintas šlapinimasis
  • Šlapimo susilaikymas
  • Ligos eiga
    Retai ar netinkamai apiplaunat vyriškus lytinius organus, apyvarpės maišelyje kaupiasi panaši į varškę masė (smegma) , kuri susidaro iš apyvarpės riebalų liaukų išskyrų, nusilupusių ląstelių, šlapimo liekanų. Jai irstant dirginama apyvarpė ir varpos galvutė, atsiranda uždegimą sukeliančių mikroorganizmų. Sergant balanopostitu, varpos galvutė ir vidinis apyvarpės lapelis parausta, patinsta, kartais išopėja, apsineša gausiomis pūlingomis ar kraujingomis išskyromis. Kartais parausta ir patinsta visa varpa. Gali padidėti kirkšnių limfmazgiai, jie taip pat būna skausmingi. Ligoniui niežti ir skauda varpos galvutę, iš apyvarpės maišelio teka išskyros. Ilgai besitęsiant uždegimui, susiaurėja apyvarpės anga, išsivysto fimozė (būklė, kai apyvarpės negalima atsmaukti už varpos galvutės) , tuomet sutrinka ir šlapinimasis. Mažiems vaikams gali susilaikyti šlapimas.
    Tinkamai gydant ir laikantis higienos reikalavimui pilnai pasveikstama per 1-2 savaites. Jei kartojantis uždegimams, apyvarpė randėja ir išsivysto fimozė, ligonius dažniausiai tenka operuoti
    Komplikacijos
    Dažniausia komplikacija yra fimozė. Esant sunkiam uždegimui gali išopėti varpos galvutė ar net išsivystyti jos gangrena.
    Tyrimai
    Paprastai apžiūrėjus ligonį pavyksta nustatyti diagnozę. Svarbu atsmaukti apyvarpę ir gerai apžiūrėti, nes skausmas, išskyros gali būti ne tik balanopostito, bet ir varpos vėžio, minkštojo šankerio, sifilio simptomai. Gali tekti atlikti biopsiją, išskyrų pasėlį.
    Gydymas
    Lengvais atvejais taikomas vietinis gydymas antiseptiniais tirpalais. Apyvarpė atsmaukiama nuo varpos galvutės, nuplaunama šiltu vandeniu su muilu, suvilgoma antiseptiniu tirpalu (0.5% sidabro nitratas, 0.02% furacilinas, 0.001% kalio permanganatas, 0.02% chlorheksidinas) . Jei apyvarpės atsmaukti nepavyksta, tuomet ji patempiama už kraštelio ir balionėlio pagalba pilamas antiseptinis tirpalas į apyvarpės maišelį. Ši procedūra atliekama 2-3 kartus per dieną. Sergančiam vaikui, kuris bijo skausmo ir negali pasišlapinti, kartais padeda šilta vonia (joje žaidžiant pavyksta nusišlapinti) . Jei balanopostitai kartojasi, yra susiformavusi fimozė, atliekama apipjaustymo operacija. Sunkiais atvejais, kai yra ryškių uždegiminių pokyčių su nekroze, sritiniu limfadenitu skiriami antibiotikai.
    Vyrai, sergantys balanopostitu, turėtų susilaikyti nuo lytinių santykių, kad neužkrėstų partnerės.

    Patarimai
    Profilaktika
    Svarbu vaikams laiku įdiegti higieninius įpročius. Berniukai turi išmokti kiekvieną dieną tinkamai (atsmaukus apyvarpę) su muilu apsiplauti lytinius organus. Atsiradus uždegimui reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir rekomenduotas gydymas.