Infekcinės ir parazitinės ligos,  Ligos

CHLAMIDIJOZĖ

Chlamidijozė yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti bakterinė infekcija. Ši infekcija dažnai būna besimptomė.

Ligos priežastys
Infekciją sukelia bakterija – trachomos chlamidija (lot. Chlamydia trachomatis) . Užsikrečiama lytiniu būdu. Naujagimiai užsikrečia nuo užsikrėtusios gimdyvės gimdymo metu ir gali susirgti akių arba plaučių uždegimu. Chlamidijos sukelia iki 80% visų lyties takų infekcijų suaugusiems ir iki 30% visų naujagimių akių gleivinės ir plaučių uždegimų.

Simptomai
  • Pakitusios išskyros iš lytinių takų
  • Išskyros iš šlaplės
  • Lyties organų perštėjimas
  • Lyties organų skausmas
  • Paraudusios lyties organų gleivinės
  • Dažnas šlapinimasis
  • Kraujavimas iš lyties organų tarp menstruacijų
  • Išskyros iš akių
  • Akių paraudimas
  • Akių niežėjimas
  • Ligos eiga
    Inkubacijos laikotarpis trunka 5-7 dienas. Iki 60% užsikrėtusių asmenų chlamidijos gali nesukelti jokių požymių. Moterys į gydytoją dažnai kreipiasi ne dėl pačios infekcijos, bet dėl jos pasekmių, pvz. negalėjimo pastoti. Chlamidijozės požymiai nesiskiria nuo kitų nespecifinių infekcijų. Pakinta išskyros iš lytinių takų, šlaplės, varpos, tiesiosios žarnos, gali perštėti ar skaudėti lyties organus, padažnėti šlapinimasis, parausti lyties organų gleivinės, moterys gali kraujuoti iš lyties organų tarp menstruacijų. Vaikams dažniausiai vystosi pūlingas akių junginės uždegimas, kvėpavimo takų ar plaučių uždegimas.
    Komplikacijos
    Negydoma chlamidijozė moterims gali sukelti mažojo dubens organų uždegimą. Tai dažniausia kiaušintakių uždegimo priežastis. Jo pasekoje kiaušintakiai gali užakti, todėl moteris tampa nevaisinga ar nėštumas vystosi ne gimdoje. Vyrams chlamidijos gali sukelti lėtinį prostatos, sėklidės prielipo uždegimą, taip gali išsivystyti nevaisingumas.
    Tyrimai
    Moterims imami mėginiai iš gimdos kaklelio ar makšties, vyrams iš šlaplės. Būtina tirti šių vietų gleivinių nuograndas, nes ligos sukėlėjas yra epitelio ląstelėse. Užsikrėtę naujagimiai tiriami imant mėginius nuo akių junginės ir iš nosiaryklės. Medžiagos paėmimo priemonės ir technika priklauso nuo naudojamo tyrimo metodo. Taip pat galima sukėlėją auginti ląstelių kultūroje, tai jautrus, bet brangus chlamidijų nustatymo metodas. Dažnai naudojmas chlamidijų nustatymas, panaudojant fluorescuojančiomis medžiagomis pažymėtus specifinius antikūnus prieš sukėlėją, toks metodas vadinamas imunofluorescencija.
    Gydymas
    Chlamidinė infekcija gydomas vaistais nuo bakterijų (pvz., doksiciklinu, eritromicinu, azitromicinu, ofloksacinu, amoksicilinu) . Lytiniai partneriai turi būti apžiūrimi, ištiriami. Pastovus partneris gydomas visuomet po mėginių ištyrimui paėmimo. Praėjus 4 savaitėms po gydymo rekomenduojamas kontrolinis tyrimas.

    Patarimai
    Profilaktika
    Vengti atsitiktinių lytinių santykių, vartoti barjerines apsaugos priemones nuo pastojimo. Naujagimių chlamidijų sukeliamo akių uždegimo profilaktikai gimusiam naujagimiui į akis lašinama vaistų nuo bakterijų tirpalo (pvz., sulfacetamido natrio) .