Straipsniai

Dvigubas poveikis kovoje su žvyneline

(Rūta Saulytė) „Ir vėl alergija”, – pagalvojo dvidešimt aštuonerių metų Ieva, vienos iš didžiųjų Lietuvos kosmetikos parduotuvių direktorė, kai pirmą kartą ant savo dešiniosios rankos, kiek žemiau alkūnės pastebėjo keletą nedidelių paraudusios odos mazgelių. Pagalvojo ir čia pat pamiršo. Nes Ieva savim rūpinosi, bet nebuvo iš tų žmonių, kurie dėl menkiausios slogos ar įbrėžimo lėktų pas gydytojus, nes Ieva tuo metu – kaip ir visada – buvo „užsivertusi” darbais, nes rausvi taškeliai ant rankos ir kojų iš tiesų jai atrodė kaip paprasčiausias alerginis bėrimas, dėl kurio neverta sukti galvos.

Tačiau po poros mėnesių, kai rausvųjų mazgelių vis daugėjo, jie didėjo, šerpetojo, o alkūnių srityje Ievos švelni ir lygi oda sukietėjo bei pasidengė keistais žvyneliais, jaunoji moteris sunerimo. Kurį laiką ji mėgino išnaikinti keistuosius bėrimus savarankiškai – tepdama įvairiausiais tepalais, galvodama, kad nuo nesibaigiančios įtampos, stresų darbe jos oda paprasčiausiai išdžiūvo ir reikalauja daugiau dėmesio. Bet moters pastangos buvo bevaisės, oda vis labiau pleiskanojo, vietomis pradėjo niežėti, tad norom nenorom Ieva kreipėsi į gydytojus.

Gydytojo dermatologo kabinete išgirsta ligos diagnozė Ievą nustebino. Visada besirūpinusi savo sveikata moteris išgirdo, kad ji serga klastinga odos liga – psoriaze, geriau žinoma žvynelinės pavadinimu. Šios ligos pažeistos odos ląstelės dalijasi itin greitai, nespėja subręsti ir atsinaujinti. Todėl Ievos ir kitų, sergančių šia liga, oda rausta, pleiskanoja, tampa neelastinga, o negydoma gali pasidengti storu, šiurkščiu luobu. Gydytojas paaiškino, kad šios neužkrečiamos odos ligos priežastys iki šiol nėra nustatytos, tačiau ją galima paveldėti. Taip pat psoriazės požymius gali išprovokuoti daug odą veikiančių faktorių, kurie erzina ir sausina odą: buityje naudojamos cheminės medžiagos, rūkymas, alkoholis, lėtinės infekcinės ligos, net paprasčiausias stresas, kuris Ievos atveju yra jos gyvenimo kasdienybė. Išgirdusi, kad psoriazė klastinga ir galutinai neišgydoma liga, su kuria sergantis žmogus turi kovoti nuolatos, Ieva nusprendė negailėti nei jėgų, nei finansų ir išgydyti tuos rožinius, pleiskanojančius odos plotus.

Pirmą kartą gydytojo skirtus vaistus odai tepti Ieva vartojo mėnesį. Sąžiningai, kiekvieną dieną po kelis kartus moteris tepė pažeistas žvynelinės vietas. Jos rankinėje šalia piniginės ir mobilaus telefono atsirado tūbelė tepalo, ir nors buvo daug keblumų, Ieva kur bebūtų stengdavosi kelis kartus užsukti į tualetą, kad vaistais pateptų rankas ir kojas. Kurį laiką pleiskanojančių odos plotelių sumažėjo, kai kurie išnyko visiškai. Tačiau vėliau oda pradėjo nereaguoti į vaistus, ir psoriazės židinių ant Ievos kūno vėl pradėjo daugėti. Gydytojas skyrė kitą tepalą, po poros mėnesių dar kitus vaistus. Ir nors namuose buvo pilna įvairiausių vaistų, Ievai atrodė, kad kuo besigydytų, rezultatas tas pats – psoriazės pažeistos vietos visiškai nereaguoja į gydymą. Moterį pradėjo varginti nuolatinės mintys apie tai, kaip ir kur įtemptos darbo dienos metu rasti saugią vietą bei patepti pleiskanojančią odą vaistais. Ievą nervino tai, kad gydydamasi riebiais tepalais, ji net vasarą privalėjo dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis ir nuolat saugotis, kad jie neišsiteptų. Ir visa tai tęsėsi jau metus. Galiausiai moteris nusprendė, kad kova su šia liga yra beviltiška, tad išbandyti dar vienus, vaistus „Daivobet”, skirtus psoriazei gydyti, ji sutiko nenoromis.

Dabar Ieva juokiasi, kaip nustebo jos bendradarbiai, išvydę jos džiaugsmu spinduliuojantį veidą. „Tokį pasitenkinimą, kokį išgyvenau aš jau po keturių savaičių gydymosi nauju vaistu, gali suprasti tik tas, kuris pats patyrė varginančią kovą su psoriaze. „Daivobet” tepalo, poveikis buvo akivaizdus, ir dvigubai efektyvesnis nei daugelio iki šiol vartotų kitų vaistų,” – pasakoja Ieva.
„Daivobet” sudėtyje esančios dvi veikliosios medžiagos – kalcipotriolis, skatinantis ląstelių atsinaujinimą, ir betametazonas, slopinantis uždegiminę reakciją, – normalizuoja psoriazės pažeistų odos ląstelių dalijimosi procesą, atkuria odos normalias apsaugines funkcijas, ją drėkina, tad nuo Ievos kūno pradėjo nykti žvynuotos vietos, dingo varginantis niežulys ir sausos odos pojūtis. Skirtingai nuo daugelio moters išbandytų vaistų, „Daivobet” reikia naudoti tik kartą per dieną, tad Ievai nebereikėjo su savimi visur tepalo nešiotis. Dabar ji galėjo patepti pažeistas žvynelinės vietas ramiai, namuose, ir visą dieną nebegalvoti apie ligą. Šį vaistą Ievai tereikėjo naudoti keturias savaites, tepti vieną kartą per dieną, ir labiausiai pažeista bei storu pleiskanojančiu luobu pasidengusi alkūnių oda tapo švelni, lygi bei elastinga. Ir dabar „Daivobet” tepalą Ieva vadina tikru išsigelbėjimu ir efektyviu vaistu visiems, kurie pavargo nuo amžinos kovos su klastingąja žvyneline.
Tiems, kurie kaip ir Ieva nuspręs rinktis vaistą prieš psoriazę „Daivobet”, svarbu pasitarti su medikais. Jie patars, kaip būtent jums vartoti šį vaistą. Nes vaisto negalima tepti ant veido, patepus kitas pažeistas vietas būtina iškart gerai nusiplauti rankas. Taip pat atsargiai reikėtų naudoti kepenų ar inkstų ligomis sergantiems žmonėms, nėščiosioms, tiems, kurių organizmas jautrus sudedamosioms tepalo dalims ar sutrikusi kalcio apykaita. Būtinai perskaitykite informacinį vaisto lapelį, nes naudojant tepalą, kaip ir bet kurį kita vaistą, gali pasireikšti šalutinis poveikis.

Jei turite klausimų, kreipkitės. Mūsų gydytojai konsultantai pasiruošę suteikti Jums reikiamos informacijos.

Doc., gydytoja dermatologė Irena Marčiukaitienė, VU Santariškių klinikų Dermatologijos centras.
Tel.: 272 0385. el. paštas: irena.marciukaitiene@santa.lt

Gyd. dermatologas Jonas Lauraitis
VU Santariškių klinika Dermatologijos centras, tel. 272 0414.