Ligos,  Vaikų ligos

IŠŠUTIMAS

Tai odos uždegimas, kuriam būdinga kirkšnių, pažastų, kaklo ir ypač sėdmenų raukšlėse atsiradęs odos paraudimas, pleiskanojimas.
Ligos priežastys
Naujagimių ir kūdikių oda labai švelni ir neatspari infekcijoms. Vaikui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis ją pastoviai veikia šiluma, drėgmė, bakterijos bei rūgštys. Drabužėliai ir sauskelnės labiausiai trina, spaudžia kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėdmenų srityse.Visa tai sukelia odos pažeidimus. Be to, kai mažylis retai maudomas, per šiltai vystomas, rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais, dėvi netinkamas sauskelnes ar pastarosios keičiamos nepakankamai dažnai, susidaro puikios sąlygos odos uždegimui vystytis.
Išmatų rūgštingumas pakinta vaiką maitinant dirbtinai, pradėjus valgyti tirštą maistą, kūdikiui viduriuojant. Tada išmatos odą veikia agresyviau. Po vystyklais šiltoje, drėgnoje aplinkoje susidaro puiki terpė daugintis bakterijoms ir grybams. Taip išsivysto odos uždegimas, vadinamas vystyklų dermatitu.
Kai kurie vaikai turi polinkį iššusti, pavyzdžiui, sergantieji atopiniu dermatitu (įgimtu alerginės kilmės odos uždegimu) . Kai kurie mažylių oda jautri medžiagoms, iš kurių gaminamos sauskelnės.
Simptomai
  • Odos paraudimas
  • Odos pleiskanojimas
  • Odos mazgeliai
  • Pūslelės ant odos
  • Ligos eiga
    Kirkšnių, pažastų, kaklo ir ypač sėdmenų raukšlių oda parausta, pleiskanoja. Jei iššutimas nepradedamas gydyti laiku, pažeidimo vietose gali atsirasti mazgelių, pūslelių, įtrūkimų, žaizdelių. Uždegimo ribos dažniausiai būna griežtos. Kartais oda pažeidimo vietoje blizganti, panaši į pergamentą.
    Tinkamai gydant ir prižiūrint odą, iššutimai palaipsniui išnyksta per 1-2 savaites. Susidarius palankioms sąlygoms, vaikas gali vėl iššusti.
    Komplikacijos
    Pažeidimų vietos gali užsikrėsti bakterijomis ir grybeliais. Tada pakyla temperatūra, vystosi limfmazgių uždegimas. Išplitus odos pažeidimui į lytinius organus, jie parausta, patinsta, šlapiuoja, atsiranda žaizdelių.
    Tyrimai
    Liga diagnozuojama pagal jos simptomus.
    Gydymas
    Pastebėję įtartinus išbėrimus ir odos paraudimus, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
    Patikrinkite, ar vaiką ne per šiltai vystote (išrengus būna suprakaitavęs) , ar visi drabužėliai yra iš natūralaus pluošto, ar mažylis nealergiškas sauskelnėms.
    Svarbu kūdikio odą tinkamai prižiūrėti:
    Dažnai keiskite sauskelnes ir vystyklus. Jei vaiko oda jautri medžiagoms, iš kurių gaminamos sauskelnės, užtenka tik pakeisti jų rūšį. Tokiais atvejais patartina dažniau naudoti vystyklus. Sauskelnės turėtų būti keičiamos ne rečiau kaip kas 3 valandos ir kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus.
    Vaiką maudykite 3 kartus per savaitę. Keičiant sauskelnes, odą kruopščiai apiplaukite ir nusausinkite. Muilas, kuriuo prausiamas mažylis, turi būti švelnus ir nedirginti odos.
    Kadangi šuntama nuo drėgmės, viena iš gydymo priemonių yra oro vonios. Naudinga kūdikį keletą minučių palikti pasispardyti nuogą šiltame kambaryje, vasarą – lauke.
    Nuplauta ir nusausinta oda pabarstoma pudra, sunkesniais atvejais patepama tepalu su cinko oksidu ar specialiu vystyklų dermatitui gydyti skirtu kremu.
    Patarimai
    Sauskelnės turi būti tinkamo dydžio (gerai priglusti prie kūnelio) , kokybiškos (gerai sugerti skystį) .
    Pakaitomis naudokite medžiaginius vystyklus ir sauskelnes.
    Nakčiai uždėkite labai gerai sugeriančias sauskelnes, galima laisvesnes.
    Drabužėliai turėtų būti tik iš natūralaus pluošto.
    Keliaujant praverčia drėgnos servetėlės. Aliejinės servetėlės valo, maitina, drėkina kūdikio odelę, saugo ją nuo išopėjimų, sumažina vystyklų, drabužėlių trintį. Drėgnos servetėlės, suvilgytos losijonu, gerai ir greitai nuvalo visus odos nešvarumus, o su ramunėlių ekstraktu gerai nuvalo ir tonizuoja odelę.

    Profilaktika
    Rekomenduojama vaiką maudyti 2-3 kartus per savaitę, o apiplauti kiekvieną kartą keičiant vystyklus ar sauskelnes.
    Jei oda nesudirginta, geriausia apipilti šiltu tekančiu vandeniu, išvalyti raukšles, gerai nusausinti.
    Sveiko kūdikio odos po maudymo nereikėtų tepti nei aliejumi nei kremu, tačiau tų kūdikių, kurių oda linkusi šusti, paraudusias kūno vietas patepti. Odos raukšlės tepamos vatos gniužulėliu, suvilgytu aliejumi. Tarpsėdmeninė raukšlė pabarstoma pudra.
    Naujagimių ir pirmų mėnesių kūdikių vystyklus reikia keisti prieš kiekvieną maitinimą ir po jo bei kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus, t.y. 10-12 kartų per parą. Vyresniems vaikams – po kiekvieno maitinimo, t.y. 6 kartus per parą.
    Nevystykite vaiko per šiltai.
    Skalbimo priemonės turi būti skirtos vaikiškiems rūbeliams skalbti. Jas reikia gerai išskalauti, drabuželius išlyginti karštu lygintuvu.
    Krūtimi maitinamų vaikų išmatų rūgštys ne tokios agresyvios, todėl šie kūdikiai iššunta rečiau ir ligos eiga lengvesnė.