• Moterų ligos,  Onkologinės ligos

    Besimptomis virusas gali tapti vėžio priežastimi: kaip to išvengti?

    Gimdos kaklelio vėžys – tyli ir klastinga liga, kuri pasiglemžia daugiau nei 200 Lietuvos moterų per metus. Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra pagrindinis šio vėžio sukėlėjas, tačiau jis gali būti atsakingas ir už kitų vėžių atsiradimo riziką moterims ir vyrams. Gydytoja akušerė-ginekologė, med. dr. Greta Balčiūnienė įvardina būtinas priemones apsisaugoti nuo ŽPV ir jo sukeliamų ligų. Tuo tarpu žinoma šalies atlikėja Ingrida Martinkėnaitė dalinasi asmenine patirtimi bei ragina nedelsti bei pasirūpinti savimi. ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį Šiuo metu aptinkama apie 200 ŽPV tipų, kurie gali būti klasifikuojami į žemos ir aukštos rizikos (onkogeninius) tipus. ŽPV bent kartą gyvenime turėjo 8 iš 10 žmonių, nepaisant to, ši virusinė…

  • Ligos,  Moterų ligos

    Moterų ligos

    Sistemą sudaro: išoriniai ir vidiniai lytiniai organai. Moters vidiniams lytiniams organams priklauso kiaušidės, kiaušintakiai, gimda ir makštis, o išoriniams – lytinės lūpos, varputė ir makšties prieangis. Moters organizmas pergyvena keletą etapų: lytinis brendimas (kurio objektyviausias požymis yra mėnesinių atsiradimas), lytinė branda, nėštumas ir gimdymas bei menopauzė. Ligos: PREMENSTRUACINIS SINDROMASGIMDOS KAKLELIO UŽDEGIMAS (ENDOCERVICITAS)GIMDOS GLEIVINĖS UŽDEGIMAS (ENDOMETRITAS)ABORTAS (PERSILEIDIMAS)PRIEŠLAIKINIS GIMDYMASMĖNESINIŲ CIKLO SUTRIKIMAIKLIMAKSAS (MENOPAUZĖ)ENDOMETRIOZĖKIAUŠIDŽIŲ CISTOSKIAUŠIDŽIŲ CISTOMOSMAKŠTIES KANDIDOZĖ (PIENLIGĖ)NĖŠČIŲJŲ VĖMIMASNEGIMDINIS NĖŠTUMASPOLICISTINIŲ KIAUŠIDŽIŲ SINDROMASGIMDOS MIOMASEROLOGINIS KONFLIKTAS (KRAUJO GRUPIŲ NESUDERINAMUMAS)GIMDOS KAKLELIO, MAKŠTIES IR TARPVIETĖS PLYŠIMAI GIMDANTVULVITASMOTERŲ NEVAISINGUMASGIMDOS IŠKRITIMASMASTITASGIMDOS GLEIVINĖS HIPERPLAZIJAPREEKLAMPSIJA IR EKLAMPSIJAKOLPITASUŽSITĘSĘS NĖŠTUMASPRIEŠLAIKINIS VAISIAUS VANDENŲ NUTEKĖJIMASMOTERS LYTINIŲ TAKŲ KONDILOMOSDAUGIAVAISIS NĖŠTUMASPRIEŠLAIKINIS PLACENTOS ATSISKYRIMASNĖŠČIŲJŲ MAŽAKRAUJYSTĖ (ANEMIJA)CEZARIO PJŪVISTRICHOMONOZĖ

  • Ligos,  Moterų ligos

    VULVITAS

    Vulvitas – tai moters išorinių lytinių organų uždegimas. Anatomiškai išoriniams lytiniams organams priklauso gakta, didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, varputė, makšties prieangis su liaukomis ir mergystės plėvė. Ligos priežastys Vulvitu dažniausiai serga mergaitės iki lytinės brandos ir moterys menopauzės laikotarpiu, kuomet kinta lytinių hormonų pusiausvyra organizme. Vulvitą gali sukelti asmens higienos taisyklių pažeidimas (ypač mėnesinių metu) , įvairios išorinių lytinių organų traumos, kai į pažeistus audinius patenka infekcijos sukėlėjai – stafilokokai, streptokokai, žarninės lazdelės (Escherichia coli) , virusai (Herpes) , trichomonos (Trichomonas vaginalis) , grybeliai ir kt. Infekcijai lengviau prasiskverbti į išorinių lytinių organų audinius, kai: šie yra sudirginti; sergant pūlingomis odos ligomis, furunkulioze, kirmėlinėmis žarnyno ligomis (ypač spalinėmis, kurios…

  • Ligos,  Moterų ligos

    GIMDOS GLEIVINĖS HIPERPLAZIJA

    Gimdos gleivinės hiperplazija – tai gimdos gleivinės išvešėjimas dėl sutrikusios lytinių liaukų funkcijos. Kai kurios jos rūšys laikomos priešvėžine būkle ir gali pereiti į gimdos gleivinės vėžį. Ligos priežastys Gimdos gleivinės hiperplazija dažnesnė moterims, turinčioms šių rizikos vieksnių: vėliau prasidėjo pirmosios mėnesinės ir menopauzė; vėlai pradėjo lytinį gyvenimą arba visai lytiškai nesantykiavo; nebuvo nėščios; neišnešiodavo arba nutraukdavo nėštumą; gimdė tiktai vieną kartą; ilgai vartojo grynų estrogenų preparatus; serga dideliu nutukimu ar arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, policistinių kiaušidžių sindromu, gerybiniais gimdos navikais (miomomis) , estrogenus produkuojančiais kiaušidžių navikais, storosios žarnos vėžiu. Gimdos gleivinės hiperplazija gali sirgti tiek jaunos vaisingo amžiaus, tiek pagyvenusios moterys, klimakteriniu laikotarpiu. Pagrindinė šios būklės priežastis – padidėjęs…

  • Ligos,  Moterų ligos

    ABORTAS (PERSILEIDIMAS)

    Abortu, arba persileidimu, vadinamas nėštumo nutrūkimas iki 22 nėštumo savaitės, kai vaisius užgimsta negyvybingas, mažesnis kaip 25 cm ir sveria mažiau kaip 500 g. Visi naujagimiai, kurie užgimę patys įkvepia, jiems plaka širdis ar pulsuoja virkštelė, nesvarbu kiek sveria ir kokio ūgio, yra slaugytini. Persileidimas, įvykęs per pirmąsias 12 savaičių, vadinamas ankstyvuoju, o po 12 savaičių – vėlyvuoju. Jis gali būti savaiminis ir dirbtinis, legalus ir nelegalus. Savaiminis abortas – tai toks nėštumo nutrūkimas, kuris įvyksta prieš moters norą. Dirbtinis abortas – tai dirbtinis nėštumo nutraukimas moteriai pageidaujant (iki 12 nėštumo savaitės) , atliekamas gydytojo akušerio-ginekologo medicinos įstaigoje. Nėštumo nutraukimas gali būti atliekamas ir vėliau, tačiau tai daroma tik pagal…

  • Ligos,  Moterų ligos

    MĖNESINIŲ CIKLO SUTRIKIMAI

    Normalus mėnesinių ciklas yra vidutiniškai apie 28 dienas. Per tą laiką subrandinama kiaušialąstė ir, apvaisinimui neįvykus, pašalinama iš organizmo. Tai reguliariai kartojasi nuo lytinio brendimo pradžios iki klimakterinio periodo. Kraujavimo acikliškumai, per gausus ar per menkas kraujavimas, skausmai menstruacijų metu, rodo ciklą esant sutrikusį. Ligos priežastys Reguliuojant mėnesinių ciklą dalyvauja daug hormonų. Svarbiausias vaidmuo tenka lytiniams hormonams – estrogenams ir progesteronui, kuriuos gamina kiaušidės. Kiekvieno mėnesinių ciklo pradinėje fazėje didėja estrogenų gamyba. Tuo metu auga ir vystosi kiaušialąstė. Estrogenai skatina vešėti gimdos gleivinę ir pasiruošti priimti apvaisintą kiaušialąstę. Antroje ciklo fazėje kiaušidės pradeda gaminti kitą hormoną – progesteroną, kuris galutinai paruošia gimdos gleivinę priimti gemalą. Jei apvaisinimas neįvyksta, gimdos gleivinė…

  • Ligos,  Moterų ligos

    NEGIMDINIS NĖŠTUMAS

    Negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje. Apvaisintas kiaušinėlis dėl tam tikrų priežasčių negali pakliūti į gimdos ertmę, todėl implantuojasi ir vystosi kitose vietose: kiaušintakyje, pilvo ertmėje, kiaušidėje, rudimentiniame gimdos rage. dažniau jis būna jaunoms 20-35 metų moterims. Ligos priežastys Dažniausia negimdinio nėštumo priežastis – uždegiminiai kiaušintakių pakitimai. Dėl buvusių uždegimų susiaurėja kiaušintakio spindis, susidaro sąaugų, kaiušintakis persilenkia, todėl apvaisintas kiaušinėlis dėl mechaninių kliūčių negali slinkti toliau į gimdą ir implantuojasi kiaušintakyje. Negimdinio nėštumo priežastis gali būti pakitusi kiaušidžių funkcija, esant sveikiems kiaušintakiams; tuomet sutrinka cikliškas lytinių hormonų išsiskyrimas, todėl būna nepakankamas kiaušintakių sienelių tonusas, dirglumas, motorika, pasikeičia kiaušintakio gleivinės sekreto ypatybės. Dažnai negimdinis nėštumas būna infantiliškoms…

  • Ligos,  Moterų ligos

    PRIEŠLAIKINIS VAISIAUS VANDENŲ NUTEKĖJIMAS

    Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas – tai vaisiaus vandenų pūslės plyšimas ir gemalinių vandenų nutekėjimas dar neprasidėjus gimdymo veiklai ir nesant reguliarių sąrėmių. Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas kaip nėštumo komplikacija pasitaiko 0,7-2,1 proc. nėščiųjų ir sudaro 24-43 proc. visų priešlaikinio gimdymo priežasčių. Ligos priežastys Priežastys gali būti labai įvairios. Svarbiausia priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo priežastimi laikoma šlapimo ir lytinių organų infekcija – β hemoliziniai A ir B grupių streptokokai, virusai, gonokokai, Chlamydia trachomatis, Mycoplazma hominis, Ureaplazma urealyticum, Gardnerella vaginalis, Candida grybelis. Pastebėta, kad tuomet, kai nėščiosios maisto racione trūksta folinės rūgšties, cinko, vario ir vitamino C, blogiau formuojasi vaisiaus vandenų pūslės dangalų jungiamasis audinys, jį sudarančios kolageno skaidulos būna silpnesnės, blogesnės…

  • Ligos,  Moterų ligos

    NĖŠČIŲJŲ MAŽAKRAUJYSTĖ (ANEMIJA)

    Mažakraujystė arba anemija – tai tokia patologinė būklė, kuriai būdingas hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje. Nėščiųjų anemija – tai savita anemijos forma, kuri išsivysto nėščiosioms dėl įvairių veiksnių, susijusių su nėštumo fiziologija. Ja serga 35-50 proc. visų nėščiųjų (besivystančiose šalyse – iki 80 proc., Pietų Azijoje ir Afrikoje – 63 proc., Lotynų Amerikoje – 30 proc., Europoje – 14 proc., Lietuvoje – 20-30 proc. visų nėščiųjų) . Ligos priežastys Nėščiųjų anemijos atsiradimas siejamas padidėjusiu geležies ir folinės rūgšties poreikiu nėštumo metu. Geležies stokos mažakraujystė sudaro apie 80-90 proc. visų nėščiųjų anemijų. Jai prasidėti reikšmės turi šie veiksniai: nepakankamas geležies kiekis maiste (kai nėščioji nevalgo mėsos) ; sutrikęs geležies įsisavinimas žarnyne dėl…

  • Ligos,  Moterų ligos

    MOTERS LYTINIŲ TAKŲ KONDILOMOS

    Kondilomos – tai karpučių pavidalo išaugos, atsiradusios ant išorinių lytinių organų. Ligos priežastys Kondilomos yra viena iš dažniausių lytiniu keliu plintančių ligų. Pagrindinė kondilomų atsiradimo priežastis yra infekcija. Daugelį metų buvo manoma, jog kondilomos yra lytiniu keliu plintančios venerinės ligos gonorėjos padarinys. Pastaruoju metu tai paneigta ir tiksliai nustatyta, jog kondilomų atsiradimą sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV) , kurių žinoma apie 70 tipų. Nustatyta, kad 10-30 proc. visų seksualiai aktyvių suaugusiųjų yra apsikrėtę ŽPV. Vyrų ir moterų, apsikrėtusių šiuo virusu, santykis yra panašus. Užsikrečiama tik lytiniu keliu. Kondilomų atsiradimą skatina įvairūs dirgikliai: gausios pūlingos ar kitokio pobūdžio uždegiminės išskyros iš šlaplės, gimdos kaklelio, makšties; užsikrėtimo galimybė padidėja, jei išorinių lytinių…