• Ligos,  Vaikų ligos

    ATOPINIS DERMATITAS

    Atopinis dermatitas (susijęs su įgimta alergija odos uždegimas) –tai lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Paskutiniais dešimtmečiais visame pasaulyje sergamumas atopiniu dermatitu padidėjo kelis kartus. Tai siejama su aplinkos užterštumo didėjimu, chemijos pramonės vystymusi ir didėjančiu jos produktų naudojimu buityje, mitybos įpročių kitimu. Lietuvoje šia liga serga 9-17 % vaikų. Ligos priežastys Didelę reikšmę turi paveldimumas. Nustatyta, kad paveldimas polinkis sirgti įvairių sistemų atopinėmis ligomis (alerginiu rinitu, bronchine astma, atopiniu dermatitu) . Apskaičiuota, jei giminėje yra sergančiųjų alerginėmis ligomis, tai rizika susirgti vaikui yra 25 %, jei serga vienas iš tėvų – iki 50 % , jei serga abu tėvai, ypač tomis pačiomis alerginėmis ligomis, tai rizika…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    VAIKŲ VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS

    Tai liguista būklė, kai normaliai ir racionaliai maitindamasis vaikas tuštinasi rečiau kaip kas 48 valandas arba tuštinamasi kelis kartus per dieną po nedaug kietų išmatų, nejaučiant palengvėjimo po tuštinimosi. Ligos priežastys Vidurių užkietėjimo priežastys yra įvairios. Dažniau pasitaiko jautresniems vaikams, pavyzdžiui, pakeitus aplinką. Žarnyno tuštinimosi procesas yra labai individualus ir priklauso nuo amžiaus, mitybos, psichologinių vaiko ypatybių, socialinių veiksnių. Vidurių užkietėjimas būna epizodinis ir lėtinis. Kūdikiui viduriai užkietėja, kai trūksta maisto, permaitinus miltinių patiekalų, jam sergant rachitu ar perdozavus vitamino D. Dar viena vidurių užkietėjimo priežastis – įgimtas kūdikių skrandžio prievarčio susiaurėjimas. Vyresniems vaikams pagrindine priežastimi tampa netinkama mityba (per mažas skysčių ir maistinių skaidulų vartojimas, per didelis saldumynų vartojimas,…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    TYMAI

    Tymai (lot. morbilli ) – tai ūminė infekcinė liga, kuri pasireiškia karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu, odos bėrimu. Ligos priežastys Ligą sukelia paramiksovirusas. Užsikrečiama nuo sergančiojo tymais. Jis gali užkrėsti aplinkinius 3-5 dienas iki ir 5 dienas po išbėrimo. Tymų infekcija plinta oru. Ligoniui kalbant, čiaudint, kosint, virusas su seilių lašeliais patenka į supančią aplinką ir labai greitai plinta: prasiskverbia į gretimas patalpas, iš vieno aukšto pakyla į kitą, todėl galima užsikrėsti ir būnant toliau nuo ligonio. Sukėlėjas patenka į sveiko žmogaus viršutinius kvėpavimo takus, akių gleivinę, nukeliauja į limfmazgius, o vėliau su krauju išplinta po organizmą. Virusas pažeidžia galvos smegenis, kvėpavimo takus, virškinimo sistemą. Dažniausiai tymais…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    RACHITAS

    Tai viena labiausiai paplitusių kūdikių ir mažų vaikų ligų, pasireiškianti sutrikusia medžiagų apykaita (ypač kalcio ir fosforo) ir daugelio organų sistemų pažeidimu. Serga dažniausiai vaikai – nuo 2-3 mėnesių iki 2 metų. Ligos priežastys Rachito priežastis – vitamino D trūkumas organizme, kuris atsiranda dėl: nepakankamo vitamino D kiekio, gaunamo su maistu; dėl padidėjusio vitamino D poreikio (kai kūdikis aktyviai auga) ; dėl sumažėjusio vitamino D pasisavinimo žarnyne; dėl sutrikusios vitamino D ir jo aktyviųjų formų sintezės organizme. Kai organizme trūksta vitamino D, sumažėja kalcio ir fosforo, gauto su maistu pasisavinimas žarnyne, daugiau jų išsiskiria su šlapimu, dėl to mažėja kiekis kraujyje, mažiau kalcio ir fosforo junginių kaupiasi kauluose, kurie pradeda…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    GIMDYMO TRAUMA

    Gimdymo trauma – tai mechaninis vaisiaus audinių ir organų pažeidimas komplikuoto gimdymo metu. Ligos priežastys Neteisingai pasirinkta gimdymo taktika (vaisiaus galvos ir motinos kaulinio dubens neatitikimas, užsitęsęs ar per greitas gimdymas, akušerinių replių ar ekstraktoriaus naudojimas, neteisinga vaisiaus padėtis gimdoje) . Nepakankama gimdyvės priežiūra gimdymo metu. Neteisingai pasirinkta gimdymo vieta, neįvertinus visų galimų rizikos veiksnių. Gimdymo metu gali įvykti: galvos smegenų trauma, nugaros smegenų pažeidimai, kaulų lūžiai ir nervų pažeidimai. Simptomai Sąmonės sutrikimas Traukuliai Nevienodo platumo akių plyšiai Kvėpavimo ritmo sutrikimai Nevienodas rankų ir kojų raumenų įtempimas Naujagimis nereaguoja į prisilietimus Kaulų lūžiai Mėlynės, poodinės kraujosrūvos Naujagimis springta, atpylinėja Ryškus žvairumas Ligos eiga Esant galvos smegenų traumai, ką tik gimęs…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    SKARLATINA

    Skarlatina (lot. scarlatina) – tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdinga angina ir odos išbėrimas. Ligos priežastys Ligą sukelia bakterija – A grupės beta hemolizinis streptokokas. Užsikrečiama nuo sergančiojo skarlatina arba sveiko sukėlėjo nešiotojo. Jie gali apkrėsti aplinkinius 3 savaites nuo ligos pradžios, jei laiku nepradeda vartoti antibiotikų ar serga sunkesne ligos forma. Jei vaikas vartoja antibiotikus ir būklė gerėja, paprastai jis nebepavojingas 3 ligos dieną. Infekcija plinta oru. Ligoniui kalbant, čiaudint, kosint, bakterijų su seilių lašeliais patenka į supančią aplinką ir nusėda ant maisto produktų, daiktų, todėl galima užsikrėsti ne tik įkvėpus sukėlėjo, bet ir vartojant apkrėstą maistą (ypač pieną ir jo produktus) , naudojantis ligonio daiktais. Bakterijos gali prasiskverbti…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    KIŠKIO LŪPA

    Kiškio lūpa – tai įgimtas lūpos nesuaugimas. Kūdikis gimsta su anatominiu lūpos vientisumo defektu. Įgimti lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimai yra viena dažniausių įgimtų anomalijų. Mūsų šalyje su įgimtu lūpos nesuaugimu gimsta vienas iš 1000-1300 naujagimių. 15-20 proc. atvejų būna izoliuotas įgimtas lūpos nesuaugimas. Dažnai jis būna kartu su kitais įgimtais alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimais. Dažniausiai šis apsigimimas pasitaiko berniukams (iki 70 proc.) . Ligos priežastys Įgimto lūpos nesuaugimo priežastys įvairios. Kai kurios jų yra nustatytos, kitos dar nežinomos. Lūpų susiformavimui ypač svarbus pirmųjų dvylikos nėštumo savaičių periodas. Žmogaus veidas formuojasi vystantis, diferencijuojantis ir suaugant embrioninėms ataugoms ir žiauniniams lankams. Įvairūs žalingi faktoriai veikia į šį procesą, todėl…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    IŠŠUTIMAS

    Tai odos uždegimas, kuriam būdinga kirkšnių, pažastų, kaklo ir ypač sėdmenų raukšlėse atsiradęs odos paraudimas, pleiskanojimas. Ligos priežastys Naujagimių ir kūdikių oda labai švelni ir neatspari infekcijoms. Vaikui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis ją pastoviai veikia šiluma, drėgmė, bakterijos bei rūgštys. Drabužėliai ir sauskelnės labiausiai trina, spaudžia kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėdmenų srityse.Visa tai sukelia odos pažeidimus. Be to, kai mažylis retai maudomas, per šiltai vystomas, rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais, dėvi netinkamas sauskelnes ar pastarosios keičiamos nepakankamai dažnai, susidaro puikios sąlygos odos uždegimui vystytis. Išmatų rūgštingumas pakinta vaiką maitinant dirbtinai, pradėjus valgyti tirštą maistą, kūdikiui viduriuojant. Tada išmatos odą veikia agresyviau. Po vystyklais šiltoje, drėgnoje aplinkoje susidaro puiki terpė daugintis bakterijoms…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    VĖJARAUPIAI

    Vėjaraupiai (lot. varicella) – tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingas pūslinis odos išbėrimas bei karščiavimas. Tai viena dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų po gripo ir ūminių virusinių viršutinių kvėpavimo takų ligų. Ligos priežastys Ligą sukelia Varicella-Zoster virusai, priklausantys Herpes viridae šeimai. Užsikrečiama nuo sergančiojo vėjaraupiais. Jis gali apkrėsti aplinkinius 2 dienas prieš išbėrimą, visą bėrimo laikotarpį ir 5 dienas po jo. Susidarius šašams, nuo ligonio jau neužsikrečiama. Vėjaraupių infekcija plinta oru kelių metrų nuotoliu, pavyzdžiui, kai vienas asmuo nusičiaudėja, o kitas įkvepia. Virusų patenka per kvėpavimo takus arba akių gleivines, nukeliauja į limfmazgius, o iš čia išplinta po visą organizmą. Dažniausiai vėjaraupiais serga 2-8 metų vaikai. Kūdikiai iki 3 mėnesių serga…

  • Ligos,  Vaikų ligos

    KOKLIUŠAS

    Kokliušas (lot. pertussis) – tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingi spazminiai kosulio priepuoliai. Ligos priežastys Ligą sukelia kokliušo lazdelės, Bordetella pertussis. Užsikrečiama nuo sergančiojo kokliušu, ypač pirmąją ligos savaitę, arba nuo sveiko ligos sukėlėjo nešiotojo. Ligonis gali būti pavojingas aplinkiniams 6 savaites nuo ligos pradžios, tačiau, išryškėjus tipiškiems spazminio kosulio požymiams, užkrėtimo galimybė mažėja. Gydant sergantįjį kokliušu antibiotikais, jau po 14 dienų rizikos užsikrėsti nebėra. Kokliušo infekcija plinta oru. Ligoniui kalbant, čiaudint, kosint, bakterijų su seilių lašeliais patenka į supančią aplinką, prasiskverbia į sveiko žmogaus viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, čia dauginasi ir sukelia uždegimą. Jų išskirti toksinai su krauju ir audinių skysčiu išnešiojami po visą organizmą, pažeidžia nervų, kvėpavimo sistemas,…