Straipsniai

Nuo šiol kelias į reabilitaciją– daug paprastesnis

Nuo šių metų sausio 1 dienos gauti medicininės paskirties reabilitaciją pacientai jau gali greičiau ir paprasčiau, todėl Eglės sanatorija ir kitos gydymo įstaigos tapo kur kas labiau prieinamesnės. Deja, ne visi lietuviai žino apie pokyčius. Pagal atnaujintą tvarką, reabilitacijas skirti gali fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Prieš tai šias paslaugas skirdavo tik šeimos gydytojai.

Nauja reabilitacijų tvarka

Šių atnaujinimų dėka, į Lietuvos sanatorijas ėmė plūsti kur kas didesnis pacientų skaičius, nes, pasikeitus tvarkai, sutrumpėjo pacientų kelias į gydymo įstaigas. Sanatorijos Birštone bei kituose kurortiniuose miestuose tapo kur kas labiau užimtos, tačiau pacientams tai didelių rūpesčių nesukelia, nes nemokamas ar iš dalies finansuojamas gydymas – malonumas kiekvienam.

Ypač svarbu, kad naujoje tvarkoje žalia šviesa į reabilitaciją užsidegė ir vaikams, sergantiems kraujo ar limfos ligomis. Iki šiol to nebuvo. Taip pat sunkiomis ligomis sergantys pacientai, kuriems reabilitacija yra skubi ir būtina, galės pasinaudoti „žaliojo koridoriaus“ paslauga. Tai reiškia, kad jiems nereikės laukti bendroje eilėje su kitais gyventojais. Tai be galo svarbu žmonėms po rimtų traumų, insultų, infarktų, operacijų.

Populiariausias – vasaros sezonas

Anot sanatorijų, Lietuvos gyventojai jų paslaugomis labiausiai naudojasi gegužės-rugpjūčio mėnesiais. Tačiau sveikatingumo įstaigos primena, kad reabilitacijos paslaugomis galima naudotis ištisus metus. Štai žiemos metu eilių beveik nėra. Na, o dėl vasaros vietų, teks pakentėti trumpesnėje arba ilgesnėje eilėje, priklausomai nuo sanatorijos populiarumo.

Medikai primena, kad reabilitacija yra skiriama ne tada, kuomet pacientui tai yra patogu, o tada, kai ji tikrai reikalinga sveikatai. Sanatorija nėra poilsinės atostogos. Čia gyventojai siunčiami susidūrę su ligomis ar traumomis.

Į sanatoriją su vaikais

Vaikai iki 8 metų į reabilitaciją keliauja su tėvais. Jei vaikas – vyresnis, kartu su juo leidžiama vykti tada, kai vaikas yra neįgalus arba nustatomas slaugos poreikis. Tokiais minėtais atvejais, nakvynė ir maistas apmokamas ne tik už vaiką, bet ir prižiūrintį asmenį.

Pirmumo teisė

Ligonių kasos informuoja, jog siekiant užtikrinti reabilitacijos prieinamumą pacientams, kuriems labiausiai to reikia, dalis paslaugų teikiama ir apmokama prioriteto tvarka. Tai reiškia, jog pacientus po infarkto, insulto, traumų, operacijų dėl onkologinių ligų ir pan. reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga turi priimti pirmiausia.