Ligos,  Moterų ligos

PRIEŠLAIKINIS PLACENTOS ATSISKYRIMAS

Priešlaikinis placentos atsiskyrimas – tai placentos atšokimas nuo vidinės gimdos sienelės nėštumo metu ir gimdymo metu dar nespėjus gimti vaisiui. Normaliai placenta nuo vidinės gimdos sienos atsiskiria gimdymo pabaigoje, po to, kai gimsta vaisius ir susitraukia ištuštėjusi gimda.

Ligos priežastys
Priešlaikinio normaliai prisitvirtinusios placentos atsiskyrimo priežastys yra netiesioginės ir tiesioginės.

Netiesioginė priežastis yra pažeistos nėščiosios organizmo kraujagyslės. Tai sukelia visos ligos, dėl kurių kraujagyslės pasidaro trapios, padidėja jų sienelių pralaidumas (nėščiųjų hipertenzija, inkstų, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, skydliaukės funkcijos padidėjimas, vitamino C ir folinės rūgšties stoka, autoimuninės jungiamojo audinio ligos ir kitos) .
Įtakos turi gimdos ir placentos pokyčiai (gimdos gleivinės uždegimas, gimdos miomos) , užsitęsęs nėštumas, gimdos pertempimas (dėl daugiavaisio nėštumo, gausaus vaisiaus vandenų kiekio) .

Tiesioginės priešlaikinio placentos atsiskyrimo priežastys yra tiesioginė trauma (kritimas ant pilvo, smūgis į pilvą) ir netiesioginė trauma (trumpa virkštelė, greitas pirmojo dvynio gimimas daugiavaisio nėštumo atveju) .

Ypatingos rizikos grupei priskiriamos tos nėščiosios, kurios ilgai turėjo aukštą arterinį kraujospūdį, kurioms atsiranda preeklampsijos požymių ir sparčiai blogėja ligos eiga.

Manoma, kad prieš laiką atsiskirti normaliai prisitvirtinusią placentą paskatina imuninis motinos ir vaisiaus audinių konfliktas, sukeliantis atmetimo reakciją; galbūt todėl prieš laiką placenta atsiskiria ir jaunoms, praktiškai sveikoms pirmąkart gimdančioms nėščiosioms.

Simptomai
  • Labai stiprus, nepakeliamas skausmas pilve
  • Kieta, įsitempusi, skausminga gimda
  • Nebejaučiami vaisiaus judesiai
  • Kraujavimas iš lytinių takų
  • Žemas arterinis kraujo spaudimas
  • Bendras silpnumas
  • Šaltkrėtis
  • Galvos svaigimas
  • Sąmonės sutrikimas
  • Šokas
  • Ligos eiga
    Simptomai priklauso nuo atsiskyrusios placentos ploto ir vietos. Kai atsiskiria labai nedidelė placentos dalis, jokių simptomų nebūna.
    Kai atsiskiria didesnė placentos dalis, pasireiškia vidinio kraujavimo ir šoko reiškiniai (krenta arterinis kraujospūdis, čiuopiamas silpnas, siūlinis, bet labai dažnas pulsas, oda ir gleivinės išbąla, išpila šaltas prakaitas, apima didelis bendras silpnumas, trūksta oro, svaigsta galva, tamsu akyse, ūžia ausyse) . Atsiranda staigus ir labai stiprus skausmas visame pilvo plote, pilvas labai skausmingas, išpūstas, nėščiąją pykina, net iki vėmimo, gimda labai skausminga, įtempta, kieta kaip lenta, nelygi, asimetriška. Dėl smarkiai įtemptų gimdos raumenų smulkiosios vaisiaus dalys per priekinę pilvo sieną neapčiuopiamos, nors nėštumas yra pakankamai didelis ar net išnešiotas. Moteris nebejaučia vaisiaus judesių. Vaisiaus širdies tonai nereguliarūs ar nebeišklausomi. Gali būti labai negausus išorinis kraujavimas iš lytinių organų tamsiu krauju (nebūtinai) . Pagrindinis kraujavimas yra vidinis. Būdingas priešlaikinio placentos atsiskyrimo požymis yra žymiai pablogėjusi vaisiaus būklė. Jeigu atšoka trečdalis placentos ploto, išryškėja vaisiaus deguonies badas (hipoksija) . Atšokus daugiau kaip vienam trečdaliui placentos, vaisius žūsta nuo absoliutaus deguonies stygiaus (anoksijos) .

    Nedidelis placentos atsidalijimas, negydomas gali progresuoti, plėstis, tačiau gali tuo ir apsiriboti. Trečdalio ir didesnis placentos atsidalijimas nesustabdomai progresuoja, keldamas rimtą pavojų moters ir vaisiaus gyvybei.

    Komplikacijos
    Priešlaikinio normaliai prisitvirtinusios placentos atsiskyrimo komplikacijos yra šokas dėl vidinio kraujavimo ir kraujo krešumo sutrikimas. Moterų mirtingumas yra 6-8 proc., vaisių ir naujagimių mirtingumas – 80-100 proc.
    Tyrimai
    Svarbiausias parodymas tiksliai nustatant ligą yra tai, jog ūmios mažakraujystės dėl nukraujavimo ir šoko požymiai neatitinka nežymaus, negausaus išorinio kraujavimo iš lytinių organų.
    Diagnozė patvirtinama ultragarsiniu tyrimu: tarp gimdos sienelės ir placentos matoma kraujo sankaupa, atsluoksniavusi placentą nuo gimdos sienos.
    Ultragarsu įvertinama ir vaisiaus būklė (gyvas ar žuvęs) , placentos, virkštelės ir vaisiaus kraujotakos sutrikimo laipsnis.
    Gydymas
    Jeigu placenta atsiskyrė nėštumo metu ir klinikiniai požymiai neryškūs, gydymas yra konservatyvus: skiriamas apsauginis režimas, ramybė, vaistai, mažinantys gimdos tonusą ir atpalaiduojantys gimdą.
    Kai nėštumo metu, prieš laiką atsiskyrus placentai, pasireiškia ryškūs vidinio kraujavimo požymiai, ūmi mažakraujystė ir šokas, reikalinga skubi Cezario pjūvio operacija tiek vaisiaus, tiek motinos gyvybei gelbėti. Jeigu operacijos metu aptinkama, kad gimdos sienos persisunkusios krauju, pašalinama ir gimda.
    Jeigu placenta atsiskyrė gimdymo metu dar neužgimus vaisiui, gimdymą stengiamasi kuo greičiau užbaigti (dažniausiai atliekant skubią Cezario pjūvio operaciją) .
    Jeigu gimdos kaklelis visiškai atsidaręs, gimdymas gali būti užbaigtas akušerinėmis replėmis, vakuuminiu ekstraktoriumi arba ištraukiant vaisių už kojos (pagal akušerinę situaciją) . Jeigu vaisius užgimsta natūraliu būdu ir apžiūrint placentą, nustatomi priešlaikinio jos atsiskyrimo požymiai, taikant bendrąją intraveninę nejautrą, atliekamas gimdos ertmės patikrinimas ranka arba išgrandymas instrumentu – kiurete. Kartu skiriama gimdą sutraukiančių vaistų.

    Patarimai
    Priešlaikinis placentos atsiskyrimas gali įvykti tik tuomet, kai placenta jau visiškai susiformavusi, t.y. antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą. Todėl bet kuri nėščioji, kuri staiga pajunta smarkų, nepakenčiamą skausmą pilve, didelį bendrą silpnumą, galvos svaigimą, pykinimą, nebejaučia vaisiaus judesių, turi nedelsdama ir kuo greičiau (!) važiuoti į artimiausią ligoninę.
    Profilaktika
    Svarbu dar iki nėštumo koreguoti aukštą arterinį kraujospūdį (jei sergate hipertonine liga) , cukrinį diabetą, gydyti skydliaukės, inkstų ir kitas organizmo ligas. Nebūtinai priešlaikinis placentos atsiskyrimas kartojasi kitų nėštumų metu, – kiti nėštumai gali praeiti normaliai. Tačiau jeigu moters gyvenime jau yra buvęs toks atvejis, jos sveikata ir būklė yra itin budriai sekama kitų nėštumų metu, o esant nukrypimų nuo normos – nėščioji guldoma į ligoninę, tiriama ir gydoma.