Kraujo ligos,  Ligos

TROMBOCITŲ FUNKCIJOS SUTRIKIMAS

Trombocitų funkcijos sutrikimas – tai būklė, kai trombocitai negali atlikti savo funkcijų, todėl pailgėja kraujavimo trukmė.
Ligos priežastys
Priežastys gali būti dvejopos: įgimtos ir įgytos. Įgimti funkcijų sutrikimai būna nuo vaikystės, o įgyti atsiranda dėl įvairių ligų ar vaistų poveikio.

Įgimtos priežastys:

  • trombocitų išorinėje sienelėje nėra arba yra nepakankamai baltymo (gliukoproteino IIb/IIIa) , prie kurio jungiasi kitas krešėjime dalyvaujantis baltymas (fibrinogenas) . Ši būklė vadinama Glanzmano trombastenija;
  • dėl trombocitų išorinės sienelės pokyčių jie negali prisijungti prie pažeistos kraujagyslės vidinio paviršiaus (Bernard-Soulero, May-Heglino sindromas) ;
  • trombocituose dėl įgimtų sutrikimų gali trūkti energetinių medžiagų sankaupų, dėl to jie negali pakankamai tvirtai susijungti tarpusavyje ir užtikrinti normalios savo funkcijos;
  • gali būti sutrikdyta trombocitų išorinės sienelės biologiškai aktyvių medžiagų (fermentų) , užtikrinančių jų funkciją, veikla.

    Įgytos priežastys:

  • įvairūs piktybiniai susirgimai, kurių metu pakitusios ląstelės gamina didelius pakitusių kraujo baltymų ar jų dalių (pvz.lengvųjų grandinių) kiekius, pvz. mielominė liga, Valdenstremo liga. Šie baltymai prilimpa prie išorinės trombocitų sienelės ir trukdo jiem atlikti savo funkciją;
  • vaistų poveikis gali būti dvejopas: sutrikdoma trombocitų išorinės sienelės fermentų veikla – taip veikia dezagregantai (pvz., aspirinas) arba vaisto dalelės prilimpa prie išorinės trombocitų sienelės ir sutrikdo jų veiklą (pvz., dekstranas) ;
  • didelio laipsnio inkstų funkcijos nepakankamumas gali sutrikdyti trombocitų veiklą;
    Nepakankama trombocitų funkcija gali būti ir esant padidėjusiam trombocitų skaičiui.
  • Simptomai
  • Nekrešantis kraujas
  • Stiprus kraujavimas po traumos
  • Polinkis kraujuoti
  • Ligos eiga
    Esant sutrikusiai trombocitų funkcijai, ligoniai ilgai kraujuoja pažeidus odos ar gleivinių vientisumą dėl nesiformuojančio trombo.

    Įgimtų trombocitų funkcijos sutrikimų eiga būna lėtinė. Ligoniai visada ilgai kraujuoja po sužeidimų (dėl pjautinių, plėštinių, šautinių žaizdų) , kraujavimą sunku sustabdyti.
    Esant įgytiems trombocitų funkcijos sutrikimams, apklausus ligonį, dažniausiai išryškėja ilgesnio kraujavimo priežastis dėl vaistų vartojimo ar kitos ligos.
    Nutraukus aspirino vartojimą, trombocitų funkcija atsistato po 4-5 dienų (per tiek laiko pasikeičia pusė kraujyje esančių trombocitų) .
    Jei trombocitų funkcija sutrinka dėl piktybinių navikų ar kitų ligų poveikio, būklė dažniausiai pagėrėja gydant pagrindinį susirgimą.

    Komplikacijos
    Didelio laipsnio nukraujavimas po traumų ar operacijų gali sąlygoti atsiradusią mažakraujystę ar net šokinę organizmo būklę (jei laiku nesuteikiama tinkama pagalba) .

    Tyrimai
    Diagnozuojama ištyrus kraujavimo laiką (jis būna pailgėjęs) esant normaliam trombocitų skaičiui. Kraujo krešėjimo rodikliai būna normalūs. Papildomos informacijos duoda žinios apie vaistų vartojimą, gretutines ligas arba panašių ligonių buvimą šeimoje.

    Gydymas
    Svarbu sustabdyti kraujavimą, kad ligonis netektų kuo mažiau kraujo. Reikia gydyti pagrindinę ligą, nutraukti vaistų, sukėlusių tokią būklę, vartojimą. Esant didelei žaizdai ir sunkiai sustabdomam kraujavimui, perpilama trombocitų masė.
    Patarimai
    Prieš visas procedūras reikia įspėti gydytoją apie vartojamus vaistus ir esančias ligas. Jei planuojama atlikti operaciją ar kitas procedūras, susijusias su kūno paviršiaus pažeidimu, reikia iš anksto pasitarti su gydytoju apie vaisto vartojimo nutraukimo ar pakeitimo kitais vaistais būtinumą.

    Profilaktika
    Norint išvengti galimų kraujavimų, reikia vartoti tik gydytojo nurodytus vaistus tinkamomis dozėmis, gydyti kitas organizmo ligas.