Straipsniai

Vaikų naktinis šlapimo nelaikymas (enurezė)

(Doc. Vytautas Bačiulis) Žodis enurezė kilęs iš graikų kalbos žodžio enourein – „negalėjimas kontroliuoti šlapinimosi“. Naktinė enurezė gali būti pirminė, kai į lovą šlapinamasi nuo gimimo be ilgesnės pertraukos, ir antrinė, kai vėl šlapintis pradedama po 6-12 mėnesių pertraukos.

Paprastai vaikai šlapintis į lovą liaujasi apie penktus gyvenimo metus. Tačiau maždaug kas dešimtas vaikas šios problemos neišauga.
Besišlapinančio vaiko tėvai dažnai klaidingai mano, jog yra sulėtėjęs jų atžalos vystymasis arba jis tiesiog tingi atsikelti ir nueiti į tualetą. Jie nesuvokia, kad naktinis šlapinimasis vyksta nevalingai.

Pirminė naktinė enurezė yra viena iš dažniausių vaikų ligų. Ji minima dar Eber’io papiruse prieš 3550 metų. Labiau paplitusi Europoje, Amerikoje, kiek rečiau pasitaiko kai kuriose Azijos šalyse.
5-6 metų vaikų naktį į lovą šlapinasi 15-25%.

Vilniaus darželiuose ir mokyklose anonimiškai buvo apklausiami vaikai nuo 4 iki 16 metų. Atsakyti į anketų klausimus buvo prašomi vaikų tėvai. Jiems buvo išdalinta 1500 anketų. Nustatyta, kad Lietuvoje naktine enureze vidutiniškai serga 9,2% vaikų. Savaime pasveiksta 15% ligonių per metus. Pastebėta, kad berniukai žymiai dažniau serga pirmine naktine enureze negu mergaitės – Lietuvoje į lovą šlapinasi 60% berniukų ir 40% mergaičių.

Naktinės enurezės priežastys
Didelės įtakos pirminei naktinei enurezei atsirasti turi genetiniai veiksniai, šlapimo pūslės funkcija, miegas ir prabudimas bei antidiuretinio hormono stoka:
Jei vienas iš tėvų sirgo naktine enureze, tai yra 45% tikimybė, kad ir vaikai sirgs, o jei abu tėvai sirgo vaikystėje enureze, tai tikimybė, kad vaikai naktį šlapinsis į lovą yra 77%.
Vaikai gali šlapintis į lovą, jei šlapimo kiekis viršija šlapimo pūslės funkcinę talpą.
75% tėvų nurodo, kad vaiką sunku naktį pažadinti, kad pažadintas dažniausiai nesiorientuoja aplinkoje arba ryte neprisimena, jog buvo tualete. Nustatyta, kad vaikų, kurie šlapinasi naktį į lovą, miegas yra normalus, tačiau jų prabudimas, prisipildžius šlapimo pūslei, sutrikęs.
Sveikiems vaikams naktį padidėja serumo antidiuretinio hormono (vazopresino) koncentracija, vaikas išskiria mažiau šlapimo ir tai jam leidžia ramiai miegoti. Sergant naktine enureze, antidiuretinio hormono (ADH) koncentracija vaikų kraujo serume būna sumažėjusi, o naktinio šlapimo kiekis padidėja nuo 2 iki 3 kartų. Todėl šlapimo pūslė prisipildo nesulaukus ryto ir vaikai pasišlapina į lovą.
Paprastai psichologinės problemos nesukelia pirminės naktinės enurezės. Tačiau enurezė sukelia vaikui psichologinių problemų. Šie vaikai save blogiau vertina, jiems dažniau būna nerimo būsenos. Vaikai pradeda save žymiai geriau vertinti, kai praeina naktinė enurezė.
Organinės naktinės enurezės priežastys pasitaiko 10% atvejų. Dažniausiai būna padidėjęs šlapimo pūslės dirglumas ar nestabili šlapimo pūslė, sergant latentiniu cistitu. Reta naktinio šlapimo nelaikymo priežastis yra poliurija, kuri atsiranda sergant inkstų funkcijos nepakankamumu, cukriniu arba necukriniu diabetu.

Diagnostika
Naktinė enurezė diagnozuojama vaikams nuo 5 metų amžiaus, jei jie naktį šlapinasi į lovą. Kadangi naktinio šlapinimosi priežastimi gali būti inkstų ligos (šlapimo organų infekcija, inkstų nepakankamumas) , endokrininės ligos (cukrinis ar necukrinis diabetes) , tai atliekamas šlapimo tyrimas ir inkstų echoskopija. Šie tyrimai leidžia diferencijuoti pirminę naktinę enurezę nuo kitų inkstų ligų. Kai kuriais atvejais gali pririekti pilno nefrologinio ištyrimo arba nefrologo konsultacijos.

Naktinės enurezės gydymas
Jei vaikas iki 5 metų amžiaus šlapinasi naktį į lovą, tai yra laikoma normaliu reiškiniu ir gydyti nereikia. Jei vaikas dėl enurezės labai nerimauja arba šlapinasi į lovą dažniau kaip 1 kartą per savaitę, patariama jį gydyti. Vidutinė gydymo trukmė 3-6 mėnesiai.
Tačiau problema ta, kad tėvai, užuot iš pat pradžių kreipęsi į specialistą, pirmiausia veda vaiką pas ekstrasensus, užkalbėtojas, įvairaus plauko ir burtininkes ir šiaip bobutes.

Norint, kad vyresniame amžiuje vaikas išvengtų psichologinių problemų, kurias sukelia naktinis šlapinimasis į lovą, geriausia šį negalavimą pradėti gydyti nuo 5-6 metų.
Pirmiausia šią problemą derėtų aptarti su bendrosios praktikos gydytoju ar pediatru. Atviras pokalbis apie ligą sumažina vaikų ir tėvų nerimą, padeda suprasti gydymo svarbą, ligos prognozę. Gydymas mažiau sėkmingas būna tada, kai vaikas į lovą šlapinasi daug kartų, kai šią problemą turi ir kiti šeimos nariai, taip tada, kai šeimos gyvenimo sąlygos prastos. Gydymą apsunkina ir atsainus tėvų požiūris į problemą.

Šlapinimasis į lovą – nevalingas reiškinys, todėl vaiko negalima barti, gėdyti ar kitaip bausti. Svarbiausia – geri vaiko ir šeimos narių santykiai.

Kas tokiu atveju taikoma:
1. Bendro pobūdžio priemonės.
Patariama pildyti 3-6 mėnesius enurezės dienoraštį, pažymint sausas ir šlapias naktis, kad būtų galima kontroliuoti ligos ir gydymo eigą. Daugiau nei pusė šlapių naktų per savaitę rodo, jog naktinės enurezės eiga yra sunki.
Iš dietos reikia pašalinti maisto produktus, kurie turi didelį kiekį kofeino ir cukraus, citrusinius vaisius ir sultis, pieno produktus (vakare) , šokoladą, maisto produktus ir gėrimus, kurių sudėtyje yra maistinių dažų. Skysčių riboti vakare nereikia. Svarbiau yra skatinti vaiką gerti daug skysčių dieną (1.5-2 litrus) . Galima dėvėti naktines sugeriamasis kelnaites.

2. Psichoterapinės priemonės.
Tėvams reikia paaiškinti, kad naktinė enurezė pagydoma liga. Reikia pastoviai bandyti vaikui įteigti, kad jis gali miegoti sausas. Premijavimas (vaikas, jei išmiega sausas, turi teisę dienoraštyje priklijuoti žvaigždę, nupiešti saulę) padeda pakeisti vaiko elgesį ir jo požiūrį į naktinį šlapimo nelaikymą. Jei vaikui nusibosta premijavimas už sausas naktis, tai toks gydymas nutraukiamas. Vyresni vaikai gali pildyti tik dienoraštį, nenaudojant premijavimo.

3. Nemedikamentinis gydymas.
Vaiką galima žadinti naktį – žadina tėvai arba vyresniems vaikams nuo 8 metų naudojamas elektroninis enurezės žadintuvas. Vaiką reikia pilnai pažadinti, įjungti šviesą kambaryje ir palydėti į tualetą. Gydant enurezės žadintuvu, per 4 mėnesius pasveiksta arba būna pagerėjimas 60-70% ligonių.

4. Medikamentinis gydymas.
Daugiau kaip du dešimtmečius naktinė enurezė sėkmingai gydoma vaistu „Minirin®” . Galima vartoti lašus į nosį, aerozolį ar tabletes nuo 5 metų. „Minirin®” veiklioji medžiaga desmopresinas skatina inkstus labiau koncentruoti šlapimą. Šlapimo pasigamina mažiau ir vaikas naktį išmiega sausas. Gydymas būna efektyvus 60-80% atvejų. Jei pradinė dozė neveikia, tai po 2 savaičių ji padidinama. „Minirin®” gydoma 3-6 mėnesius ir ilgiau. Gydymas desmopresinu yra saugus, jei vaikas negeria skysčių naktį.
Enurezei gydyti taikomi ir tricikliniai antidepresantai (amitriptilinas, imipraminas, melipraminas) . Gydymas efektyvus 60% atvejų. Šios grupės preparatai sumažina šlapimo pūslės tonusą ir skatina antidiuretinio hormono sekreciją. Gydymo kursas yra 3 mėnesiai. Spazmolitikai (oksibutininas, flavoksatasdesmopresinu ar tricikliniais antidepresantais.

5. Alternatyvūs gydymo metodai. Daugelio alternatyvių gydymo metodų (dietos, hipnozės, homeopatijos, refleksoterapijos, akupunktūros, žolinių preparatų ir kitų) Veiksmingumas neįrodytas.

Jei gydant kuriuo nors metodu, per mėnesį nestebima pagerėjimo, reikia bandyti kitą vaistą arba derinti vaistus, arba keisti gydymo metodą. Gydymas veiksmingas, kai ligonis iš eilės 14 naktų nesišlapina į lovą. Ligos recidyvu, baigus gydymą, vadinama, kai būna 2 šlapios naktys per dvi savaites. Naktinės enurezės gydymas efektyvus, jei nėra recidyvo 6 mėnesius.

Gydymą pradėjus laiku galima išvengti ne tik keltą metų besitęsiančio patalynės skalbimo, bet ir daugybės psichologinių problemų.

Doc. V. Bačiulis konsultuoja
UAB „VIA MEDICA”
Vilnius, Trakų g. 8, tel.:(8 5) 2622439

Tiriami vaikai ir suaugusieji
Endokrinologo, pediatro, vaikų nefrologo konsultacijos ir gydymas
Biocheminiai ir hormonų tyrimai
Kraujo, šlapimo tyrimai
Tyrimai dėl osteoporozės ultragarsu
Vėžio žymenys